TE Connectivity / P&B KRP-11AY-120
KRP Series General Purpose Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC 2250Ohm Socket
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B KRP-11AY-120.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages1 year ago
Farnell
TE Connectivity
Factory Futures
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2007-04-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-10-01
LTD Date2022-04-01
Related Parts
TE ConnectivityKAP-11AY-120
Power Relay 120VAC 5A DPDT(37.29x48.8x34.93)mm Socket Mount
TE ConnectivityKAP-11AY-120
Electromechanical Relay 120VAC 1.9KOhm 5A DPDT(35.56x34.544x52.578)mm Socket Latching Relay