TE Connectivity / P&B KHAU-17D18-12
General Purpose Relays Relay 4Pdt 3A 12Vdc 160Ohm |Amp Te Connectivity 7-1393122-6
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B KHAU-17D18-12.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
JRH Electronics
Electro Sonic
Master Electronics
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-04-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-11-29
LTD Date2025-12-19
Related Parts
TE ConnectivityR10-E1P4-V185
Power Relay 12VDC 3A 4PDT(24.1x18.67x30.2)mm Socket
TE Connectivity5-1393766-3
Electromechanical Relay 12VDC 185Ohm 3A 4PDT(29.59x18.67x30.15)mm Plug-In General Purpose Relay
TE ConnectivityR10-E2P4-V185
Electromechanical Relay 12VDC 185Ohm 3A 4PDT(29.59x18.67x30.15)mm THT General Purpose Relay
PanasonicHC4D-HL-DC12V
Relays 12VDC 160Ohm 3A 4PDT-MBB(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay
PanasonicHC4E-HP-DC12V
General Purpose Relay Automotive For Control Panel
PanasonicHC4E-H-DC12V
Power/Signal Relay, 4PDT, Momentary, 12VDC (Coil), AC Output, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B KHAU-17D18-12 provided by its distributors.
Electromechanical Relay 4PDT 3A 12VDC 160Ohm Socket
General Purpose Power Relay Over 2A
Cross Referenced to TE CONNECTIVITY - Part AMP7-1393122-6
Power/Signal Relay, 4 Form C, 4PDT, Momentary, 0.016A (Coil), 12VDC (Coil), 900mW (Coil), 2.5A (Contact), DC Input, AC/DC Output, Panel Mount