TDK C4532X7R1C226M200KC
16V 22uF X7R 卤20% 1812 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK C4532X7R1C226M200KC.
IHS
Datasheet57 pages3 years ago
TDK
Farnell
Future Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-9.61%
CAD Models
Download TDK C4532X7R1C226M200KC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
76,323
Authorized Distributors
6
Capacitance
22 µF
22 µF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1812
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
Height
2 mm
2.3 mm
Introduction Date2012-08-21
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 22uF, Surface Mount, 1210
CAP CER 22UF 16V X7R 1210 / Cap Ceramic 22uF 16V X7R 20% Pad SMD 1210 125°C Low ESR T/R
TAIYO YUDENEMK325B7226MM-TR
CAP CER 22UF 16V X7R 1210 / 22 μF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
16V 22uF X7R ±20% 1210 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of TDK C4532X7R1C226M200KC provided by its distributors.
CAP CER 22UF 16V X7R 1812 / 22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C Series 1812 22 uF 16 V ±20 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 22uF, Surface Mount, 1812
Cap Ceramic 22uF 16V X7R 20% Pad SMD 1812 125C Low ESR T/R
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=22μF, LxWxT:4.5x3.2x2mm
EIA CASE SIZE: 1812, VOLTAGE: 16, CAP VALUE: 22000000, TOL: +/-20%, THICKNESS: 2.00 ± 0.20
CAP, MLCC, 22UF, 16V, X7R, 1812; Capacitance:22µF; Voltage(DC):16V; Voltage(AC):-; Capacitor Case / Package:1812 [4532 Metric]; Capacitance Tolerance:± 20%; Dielectric Characteristic:X7R; Product Range:C Series; Product Length:4.5mm RoHS Compliant: Yes