TDK C1608X7S1A475M080AC
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=4.7μF, LxWxT: 1.6x0.8x0.8mm
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK C1608X7S1A475M080AC.
IHS
Datasheet57 pages3 years ago
TDK
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-40.15%
CAD Models
Download TDK C1608X7S1A475M080AC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
Dielectric
X7S
X7S
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
Height
800 µm
800 µm
Introduction Date2013-02-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
10V 4.7uF X7S ±20% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
C Series 0603 4.7 uF 4 V ±20% Tolerance X7S Multilayer Ceramic Capacitor
6.3V 4.7uF X7S 卤20% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0603 4.7 uF 10 V ±10% Tolerance X7S Multilayer Ceramic Capacitor
6.3V 4.7uF X7S 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
16V 4.7uF X7S ±20% Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of TDK C1608X7S1A475M080AC provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7S, 22% TC, 4.7uF, Surface Mount, 0603
Cap Ceramic 4.7uF 10V X7S 20% Pad SMD 0603 125C T/R
CAP, 4.7UF, 10V, MLCC, 0603; Available until stocks are exhausted
EIA CASE SIZE: 0603, VOLTAGE: 10, CAP VALUE: 475, TOL: +/-20%, THICKNESS: 0.80 +0.20,-010
Cap Ceramic 4.7uF 10V X7S 20% SMD 0603 125°C Punched Paper T/R
Avnet Japan
Multilayer Ceramic Capacitors 4.7uF 10V X7S 20% 0603
CAP, MLCC, 4.7UF, 10V, X7S, 0603; Capacitance:4.7µF; Voltage(DC):10V; Voltage(AC):-; Capacitor Case / Package:0603 [1608 Metric]; Capacitance Tolerance:± 20%; Dielectric Characteristic:X7S; Product Range:C Series; Product Width:0.8mmRoHS Compliant: Yes