Stackpole Electronics RMCF0201FT26K1
Res Thick Film 0201 26.1K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Stackpole Electronics RMCF0201FT26K1.
3 month trend:
+0.00%
Stock
76,368
Resistance
26.1 kΩ
26.1 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
50 mW
50 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC0201FR-0726K1L
50mW Thick Film Resistors 25V ±1% ±200ppm/℃ 26.1kΩ 0201 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-1GEF2742C
Res Thick Film 0201 27.4K Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
Yageo GroupRC0201FR-0727KL
Res Thick Film 0201 27K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-1GEF2802C
Res Thick Film 0201 28K Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
Yageo GroupRC0201FR-0728K7L
50mW Thick Film Resistors 25V ±1% ±200ppm/℃ 28.7kΩ 0201 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0201 23.7K Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Stackpole Electronics RMCF0201FT26K1 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 26100ohm, 25V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
RES, 0201, 26.1 Kohm, 1%, 0.05W
26.1K¦¸ ¡À1% 50mW ¡À200ppm/¡æ 0201 600¦Ìm*300¦Ìm*260¦Ìm