SiTime SIT8008BI-13-33E-16.000000G
Oscillator MEMS 16MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008BI-13-33E-16.000000G.
IHS
Datasheet18 pages4 years ago
Datasheet18 pages5 years ago
Datasheet17 pages5 years ago
SiTime Direct
Inventory History
3 month trend:
-16.70%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,832
Authorized Distributors
3
Frequency
16 MHz
16 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
LVCMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom
ECS InternationalECS-2333-160-BN-TR
Oscillator, 16MHz, HCMOS, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 3.3 V, ECS-2333 Series
Oscillator XO ±50ppm 50pF CMOS 60% 5V 4-Pin SMD T/R
CTS ComponentsCB3LV3I16.0000T
Oscillator XO 16MHz ±50ppm 50pF HCMOS/TTL 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator XO ±50ppm 15pF CMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008BI-13-33E-16.000000G provided by its distributors.
Low Power Programmable MEMS Oscillator 16MHz 3.3V 50ppm 4-Pin Surface Mount T/R
"1 to 110 MHz, Low Power Oscillator"
MEMS OSC XO 16.0000MHZ H/LV-CMOS