SiTime SIT8008AI-13-33E-16.000000G
MEMS Clock Oscillator -- 16MHz, SMT, LVCMOS, 3.3V, 50±ppm, OE, -40°C to 85°C, 2.5 x 2.0mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008AI-13-33E-16.000000G.
IHS
Datasheet16 pages13 years ago
SiTime Direct
Inventory History
3 month trend:
-20.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
858
Authorized Distributors
2
Frequency
16 MHz
16 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008AI-13-33E-16.000000G provided by its distributors.
Standard Clock Oscillators 16MHz 3.3V 50ppm -40C +85C
LVCMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom
"1 to 110 MHz, Low Power Oscillator"