SiTime SIT8008BC-83-33E-16.000000X
LVCMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008BC-83-33E-16.000000X.
IHS
Datasheet18 pages4 years ago
Datasheet18 pages5 years ago
Datasheet17 pages5 years ago
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 16MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator XO 16MHz ±50ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
CTS ComponentsCB3LV-3C-16M0000
CB3LV Series 16 MHz 7 x 5 mm 3.3 V ±50 ppm SMT HCMOS/TTL Clock Oscillator
ECS InternationalECS-2333-160-BN-TR
Oscillator, 16MHz, HCMOS, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 3.3 V, ECS-2333 Series
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008BC-83-33E-16.000000X provided by its distributors.
MEMS OSC XO 16.0000MHZ H/LV-CMOS