SiTime SIT1602BC-13-33E-24.000000E
Oscillator MEMS 24MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602BC-13-33E-24.000000E.
IHS
Datasheet18 pages3 years ago
RFMW
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
3
Frequency
24 MHz
24 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2017-05-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 24MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 2.5V/3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -40 TO 85C, 7050, 50PPM, 2.25V-3.63V, 24MHZ, ST, SMD, NRND
SG-310SCF Series 25 MHz 3.3 V ±50 ppm -20 to +70°C SPXO Crystal Oscillator
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602BC-13-33E-24.000000E provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 2520, 50PPM, 3.3V, 24MHZ, OE, SMD
XO 24MHz, 50ppm, -20 - 70'C, 3.3V, 2.5 x 2.0 MEMS
MEMS OSC XO 24.0000MHZ H/LV-CMOS