SiTime SIT1602AC-13-33E-12.000000G
Oscillator MEMS 12MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602AC-13-33E-12.000000G.
IHS
Datasheet18 pages5 years ago
Datasheet16 pages11 years ago
Newark
SiTime Direct
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
13,289
Authorized Distributors
5
Frequency
12 MHz
12 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 12MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin PQFN SMD T/R
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -40 TO 85C, 2016, 50PPM, 2.25V-3.63V, 12MHZ, ST, SMD, NRND
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602AC-13-33E-12.000000G provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 2520, 50PPM, 3.3V, 12MHZ, OE, SMD, NRND
LVCMOS Output Clock Oscillator, 12MHz Nom
MEMS OSCILLATOR, 12MHZ, SMD, 2.5MM X 2MM; Frequency Nom: 12MHz; Oscillator Case: SMD, 2.5mm x 2mm; Frequency Stability + / -: 50ppm; Supply Voltage Nom: 3.3V; Product Range: SiT1602 Series; Oscillator Output Compatibility: LVCMOS / HCMOS; Operating Temperature Min: -20°C; Operating Temperature Max: 70°C; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)