Sensata /Crydom EL240A5-05
Solid State Relays - Industrial Mount PM IP00 SSR 280VAC 5 A4-8VDCZC
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata /Crydom EL240A5-05.
Electro Sonic
Datasheet7 pages8 years ago
Datasheet5 pages14 years ago
Master Electronics
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
element14
Inventory History
3 month trend:
-26.67%
Related Parts
Relay Solid State; 32V DC Control; SPST-NO; 240V AC 5A Load
SSR RELAY SPST-NO 5A 0-60V / Solid State SPST-NO (1 Form A) 8-SMD (0.300", 7.62mm)
Solid State Relay 28.8V DC Control 240V AC Load 5A Load SPST-NO Panel Mount
Schneider Electric70S2-01-A-05-N
Relay; SSR; Power; SPST-NO; Cur-Rtg 5A; Ctrl-V 3-30DC; Vol-Rtg 3-60DC; Pnl-Mnt
SensataED06D5
SPST SSR Through Hole DIN Rail Panel Mount, DC MOSFET, 5 A, 15 V dc
Sensata /CrydomCXE240D5
Relay SSR 15mA 32V DC-IN 5A 280V AC-OUT 4-Pin SIP
Descriptions
Descriptions of Sensata /Crydom EL240A5-05 provided by its distributors.
Relay SSR 8.5mA 8V DC-IN 5A 280V AC-OUT 4-Pin
SSR, 280VAC/5A, 4-8VDC, ZC; Contact Configuration: -; Load Current: 5A; Operating Voltage Max: 280VAC; Relay Mounting: Panel; Relay Terminals: Quick Connect; Switching Mode: DC Switch; Operating Voltage Min: 24VAC; Control Volt
SSR, 280VAC/5A, 4-8VDC, ZC; Control Voltage Range:4V DC to 8V DC; Operating Voltage Range:24V AC to 280V AC; Load Current:5A; Relay Terminals:Quick Connect; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Control Voltage Type:DC; Isolation Voltage:3.75kV; Terminal Type:Quick Connect