Schneider Electric W66125DSX-1
Relay SSR 16mA 32V DC-IN 125A 660V AC-OUT 4-Pin
Submit Request for Quote
Submit an RFQ to a group of distributors who specialize in finding hard-to-find parts.
Request for Quotation (RFQ)
This request will be sent to the specified suppliers.
(* indicates required field)
Quote request
Suppliers *
Contact details
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Schneider Electric W66125DSX-1.
IHS
Datasheet3 pages21 years ago
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Mouser
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.95.00
Introduction Date2005-05-25
Related Parts
Sensata /CrydomHD60125
Solid State Relays - Industrial Mount PM IP00 SSR, 660VA C/125A, DC In, ZC
Relay;SSR;Oper.-V 48-660AC;Load Curr. 125A;Screw Terminals;Instantaneous Turn-On
SensataCWD48125
Relay;SSR;Zero-Switching;Cur-Rtg 125A;Ctrl-V 4-32DC;Vol-Rtg 48-660AC;Pnl-Mnt
Schneider ElectricW66125ASX-1
Relay SSR 20mA 280V AC-IN 125A 660V AC-OUT 4-Pin
Schneider ElectricW6690ASX-1
Relay; 48 to 600 VAC; Solid State; 90; SPST; 1350, 1800 A; Panel Mount; 5 mA
Schneider ElectricW6690DSX-1
Descriptions
Descriptions of Schneider Electric W66125DSX-1 provided by its distributors.
Solid State Relays 125A SPST-NO W/LAMP
Solid State Relay
Solid-State Panel Mount Relay; Control Voltage Type:DC; Load Current RMS Max:125A; Contacts:SPST-NO; Control Voltage Max:32V; Control Voltage Min:3V; Output Current:125A; Output Device:SCR; Output Type:SCR; Output Voltage:660VAC RoHS Compliant: Yes