Samtec ZW-20-07-T-S-200-055
Conn Board Stacker HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-20-07-T-S-200-055.
Sager Electronics
Datasheet1 page12 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
2
Gender
Male
Pitch
Number of Contacts
20
Number of Rows
1
Mount
Through Hole
Termination
Solder
Orientation
Contact Plating
Tin
Housing Material
Contact Material
Related Parts
TE Connectivity2-640456-0
Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Package
TE Connectivity2-640454-0
TE Connectivity / AMP2-2132230-0
Conn Shrouded Header HDR 20Power POS 2.5mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bag
TE Connectivity / AMP2-2132415-0
Board Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, Solder Terminal
Amphenol Communications Solutions68000-420HLF
Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole BergStik® Bulk
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-20-07-T-S-200-055 provided by its distributors.