Samtec HDMR-19-01-S-SM-TR
Conn HDMI RCP 19 POS 0.5mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec HDMR-19-01-S-SM-TR.
Samtec
Datasheet1 page7 years ago
Technical Drawing4 pages9 years ago
Master Electronics
JRH Electronics
Sager Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+41.85%
CAD Models
Download Samtec HDMR-19-01-S-SM-TR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Conn HDMI RCP 29 POS 0.5mm Solder RA SMD 29 Terminal 1 Port
Board to Board & Mezzanine Connectors 30 Ckt Vert. Recept 0.5mm SMT Dual-Row
Connector, Ffc/fpc, 6Pos, 1Row, 0.5Mm; Pitch Spacing:0.5Mm; No. Of Contacts:6Con
TE Connectivity4-1734592-0
FFC / FPC Board Connector, 0.5 mm, 40 Contacts, Receptacle, Surface Mount Straight, Bottom
TE Connectivity1734592-8
TE Connectivity 1734592-8 FFC&FPC Connector Female Unshrouded 0.5mm Pitch
SLIMSTACK Series 0.5mm 20 Way 2 Row Straight PCB Socket Smnt Board to Board
Descriptions
Descriptions of Samtec HDMR-19-01-S-SM-TR provided by its distributors.