Renesas ISL28006FHADJZ-T7A
Micropower, Rail to Rail Input Current Sense Amplifier with Voltage Output
Obsolete
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ISL28006FHADJZ-T7A.
Integrated Device Technology
Datasheet32 pages4 years ago
Datasheet26 pages16 years ago
IHS
Renesas
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 13, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion 7.02 - Dec 21, 2022
Verification
Inventory History
3 month trend:
-30.15%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2009-12-14
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2025-12-06
LTD Date2026-06-06
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Analog DevicesMAX4073HAUT+T
Current Sense Amplifiers Low-Cost, SC70, Voltage-Output, High-Side Current-Sense Amplifier
Analog DevicesMAX4073FAUT+T
Analog DevicesMAX4073TAUT+T
MAX4073 Series 28 V 1.8 MHz Voltage SMT Operational Amplifier - SOT-23-6
Texas InstrumentsOPA734AIDBVT
Op Amp Single Auto Zero Amplifier R-R O/P ±6V/12V 6-Pin SOT-23 T/R
Texas InstrumentsOPA734AIDBVR
Texas InstrumentsLMP8640MK-T/NOPB
ROHS3Compliant EAR99 LMP8640 Tape & Reel (TR) op amp buffer circuit 2.9mm 0.722mA 42V 950kHz
Descriptions
Descriptions of Renesas ISL28006FHADJZ-T7A provided by its distributors.
IC, CURRENT SENSE AMP, 180kHz, 5-SOT-23 - More Details
Current Sense Amplifier, 180Khz, 5-Sot-23, Full Reel
Operational Amplifier, 1 Func, 3400uV Offset-Max, PDSO6
GULL WING Voltage 2007 OPERATIONAL AMPLIFIER OPERATIONAL AMPLIFIER Amplifier 115dB 0.67V/mus 125C 237kHz
IC OPAMP CUR SENS 237KHZ SOT23-6
IC CURR SENSE 1 CIRCUIT SOT23-6
IC CURRENT SENSE 1 CIRCUIT 6SOT
The ISL28006 is a micropower, uni-directional high-side and low-side current sense amplifier featuring a proprietary rail-to-rail input current sensing amplifier. The ISL28006 is ideal for high-side current sense applications where the sense voltage is usually much higher than the amplifier supply voltage. The device can be used to sense voltages as high as 28V when operating from a supply voltage as low as 2. 7V. The micropower ISL28006 consumes only 50µA of supply current when operating from a 2. 7V to 28V supply. The ISL28006 features a common-mode input voltage range from 0V to 28V. The proprietary architecture extends the input voltage sensing range down to 0V, making it an excellent choice for low-side ground sensing applications. The benefit of this architecture is that a high degree of total output accuracy is maintained over the entire 0V to 28V common mode input voltage range. The ISL28006 is available in fixed (100V/V, 50V/V, 20V/V and Adjustable) gains in the space saving 5 Ld SOT-23 package and the 6 Ld SOT-23 package for the adjustable gain part. The parts operate over the extended temperature range from -40°C to +125°C.