Panasonic ERJP06J4R7V
Res Thick Film 0805 4.7 Ohm 5% 0.25W ±300ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJP06J4R7V.
Future Electronics
Datasheet8 pages11 years ago
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
TME
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Panasonic ERJP06J4R7V symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 4.7 Ohm 5% 0.4W ±200ppm/C Epoxy Resin Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP2176244-9
Res Thick Film 0805 4.7 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±400ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-6GEYJ4R7V
Resistor Thick Film 0805 4.7 Ohm 5% 1/8W -100ppm/C to 600ppm/C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 4.7ohm, 150V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Res Thick Film 0805 4.7 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805JR-074R7L
125mW Thick Film Resistors 150V ±5% ±200ppm/℃ 4.7Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJT06J4R7V
Res Thick Film 0805 4.7 Ohm 5% 1/4W -100ppm/°C to 600ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupAC0805JR-074R7L
Res Thick Film 0805 4.7 Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJP06J4R7V provided by its distributors.
Res Thick Film 0805 4.7 Ohm 5% 0.5W(1/2W) -100ppm/C to 600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
500mW Thick Film Resistors ±5% -100ppm/℃~+600ppm/℃ 4.7Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Anti-Surge Chip Resistor, 0805 Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-P06J4R7V
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 4.7ohm, 400V, 5% +/-Tol, -100,600ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor, 4.7 ½, 5 %, 0.5 W
Panasonic SCT
Thick Film Resistors - SMD 0805 4.7ohms 0.5W 5% Tol AEC-Q200
Anti-Surge Chip Resistor, 0805 5%, 4.7ohmohm, 7 Re
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR ERJ 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.5W 1/2W 4.7Ohm -100/ +600ppm/C
Panasonic ERJP06J4R7V - Small & High Power Chip Resistors
Resistor Type = Thick Film / Resistance Ohm = 4.7 / Tolerance (±) % = 5 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 500 / Body Length mm = 2 / Voltage Rating - DC V = 400 / Temperature Coefficient = -100 ... 600 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.6 / Body Width mm = 1.25 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 0805