Panasonic ERJ-1TRQFR91U
ERJ Series 2512 0.91 Ohm 1 W ±1 % ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-1TRQFR91U.
Panasonic
Datasheet4 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Farnell
Master Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+1.78%
CAD Models
Download Panasonic ERJ-1TRQFR91U symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2001-10-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
CRCW Series 2512 1 W 1 Ohm ±1 % ±200 ppm/K SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupRL2512FK-070R82L
Res Thick Film 2512 0.82 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Embossed T/R
Yageo GroupRC2512FK-071RL
1W Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 1Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
1W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 1Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 2512 1 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C SMD Blister T/R
Res Thick Film 2512 1 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-1TRQFR91U provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.91ohm, 0.9539V, 1% +/-Tol, 0,200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
THICK FILM LOW OHMIC SMNT RESISTOR 2512 CASE 910MOHM +/-1% 1W +/-200PPM/C
Current Sense Resistors - SMD 2512 0.91ohm 1% Curr Sense AEC-Q200
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR ERJ 0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm 1W 910mOhm ±200ppm/C
Panasonic ERJ1TRQFR91U - Current Sensing Chip Resistors
CURRENT SENSE RES, 0R91, 1%, 1 W, 2512; Resistance: 0.91ohm; Product Range: -; Resistor Case Style: 2512 [6432 Metric]; Power Rating: 1W; Resistance Tolerance: ± 1%; Resistor Element Material: Thick Film; Temperature Coefficie