Panasonic DS1E-S-DC1.5V
DS Series 1.5 VDC 2 A SPDT (1 Form C) Non Latching General Purpose Relay
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic DS1E-S-DC1.5V.
Panasonic
Datasheet6 pages15 years ago
Datasheet7 pages19 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
IHS
Sager Electronics
DigiKey
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Panasonic DS1E-S-DC1.5V symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.20
Introduction Date2005-10-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Electromechanical Relay SPDT 3A 1.5VDC Through Hole
High Sensitivity Signal Relay, 1 Form C, 200mW Type, 2 Coil Latching, Gold Contact
Signal Relay, G6E Series, Non Latching, SPDT, Through Hole, 2 A, 24 VDC RoHS Compliant: Yes
Signal Relay 5VDC 3A SPDT(16x10x8)mm THT
PanasonicDS1E-M-DC1.5V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 1.5V | Panasonic Electronic Components DS1E-M-DC1.5V
PanasonicDS1E-M-DC3V
High Sensitivity Signal Relay, 1 Form C, 400mW Type, Gold Contact
Descriptions
Descriptions of Panasonic DS1E-S-DC1.5V provided by its distributors.
High Sensitivity Signal Relay, 1 Form C, 200mW Type, Gold Contact
Signal Relay 1.5VDC 2A SPDT(15x9.9x9.9)mm THT
Relay Signal SPDT 250VAC 1.5VDC PC Pin Through Hole
Power/Signal Relay, 1 Form C, SPDT, Momentary, 0.133A (Coil), 1.5VDC (Coil), 200mW (Coil), 2A (Contact), 30VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output