onsemi 1SMB26AT3G
TVS Diode Single Uni-Dir 26V 600W Automotive 2-Pin SMB T/R / TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi 1SMB26AT3G.
Electro Sonic
Datasheet7 pages14 years ago
Upverter
iiiC
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download onsemi 1SMB26AT3G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginVietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date1999-01-01
Related Parts
onsemiSMBJ26A
Cut Tape 1 Surface Mount Single (Type) Tvs Diode 42.1V 5muA 600W 150C
LittelfuseTPSMA6L26A
TVS Diodes & ESD Suppressors; TPSMA6L26A; LITTELFUSE; 26 V; 42.1 V; 28.9 V; 30.4 V
SMA6J Series 600W 26V 42.1V Clamping Surface Mount TVS Diode DO-214AC
BournsSMBJ24A
TVS Diode, Transil SMBJ, Unidirectional, 24 V, 38.9 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
BournsSMBJ26A
TVS Diode, SMBJ Series, Unidirectional, 26 V, 42.1 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
Diodes Inc.SMBJ24A-13-F
SMBJ24A Series 600 W 24 V Surface Mount Uni-Directional TVS Diode - DO-214AA
Descriptions
Descriptions of onsemi 1SMB26AT3G provided by its distributors.
600 Watt SMB Transient Voltage Suppressor, 26 V Unidirectional
TVS DIODE, 600W, 26V, SMB; TVS Polarity:; TVS DIODE, 600W, 26V, SMB; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:26V; Breakdown Voltage Range:28.9V to 31.9V; Clamping Voltage Vc Max:42.1V; Peak Pulse Current Ippm:14.2A; Diode Case Style:403A; No. of Pins:2; Power Dissipation Pd:3W
Transient Voltage Suppression Diode; Reverse Stand-Off Voltage, VRWM:26V; Clamping Voltage Max, Vc:42.1V; Termination Type:SMD; Operating Temperature Range:-65°C to +150°C; Package/Case:SMB; Breakdown Voltage, Vbr:30.4V ;RoHS Compliant: Yes