NXP Semiconductors MPC860ENCZQ50D4
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MPC860ENCZQ50D4.
IHS
Datasheet77 pages21 years ago
Newark
element14 APAC
NXP Semiconductors
Augswan
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Authorized Distributors
3
Max Frequency
50 MHz
50 MHz
50 MHz
Interface
Min Supply Voltage
3.135 V
3.135 V
3.135 V
Max Supply Voltage
3.465 V
3.465 V
3.465 V
Introduction Date2004-09-19
Related Parts
NXP SemiconductorsMPC855TZQ50D4