NXP Semiconductors MPC852TCVR80A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.18um 80MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MPC852TCVR80A.
Augswan
Datasheet80 pages21 years ago
IHS
Freescale Semiconductor
iiiC
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
256
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
66 MHz
66 MHz
66 MHz
Interface
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
1.9 V
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2005-02-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NXP SemiconductorsMPC852TVR80A
NXP SemiconductorsMPC852TZT80A
NXP SemiconductorsMPC852TCZT66A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.18um 66MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MPC852TCVR80A provided by its distributors.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 80MHz, CMOS, PBGA256
MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23)
PowerQUICC, 32 Bit Power Architecture, 80MHz, Communications Processor, -40 to 100C