KYOCERA AVX UWR1A101MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWR 10V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX UWR1A101MCL1GB.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
ODG (Origin Data Global)
HQonline
CAD Models
Download KYOCERA AVX UWR1A101MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEEE1AA101SP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 10V 100muF 卤20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUR 10V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 10V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEE-1AA101WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 10V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE-1AA101WAR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 10V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX UWR1A101MCL1GB provided by its distributors.
100uF 10V 54mA@120Hz 卤20% SMD,D5xL5.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
WX/WR Series 10 v 100 uf 85'c 5x5.4mm 2k Hours SMD Aluminum Electrolytic
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD / 100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Cap Aluminum Lytic 100uF 10V 20% (5 X 5.4mm) SMD 54mA 2000h 85°C Automotive AEC-Q200 T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 2121