Nichicon UWG1C470MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWG 16V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UWG1C470MCL1GB.
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download Nichicon UWG1C470MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,068
Authorized Distributors
3
Capacitance
47 µF
47 µF
47 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
1000 hours
1000 hours
Ripple Current
70 mA
50 mA
50 mA
Height - Seated (Max)
5.4102 mm
5.4102 mm
5.4102 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2002-09-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEEEFC1C470P
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 16V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEEFC1C470AP
United Chemi-ConEMVY160ADA470MF55G
ALUMINUM ELECTROLYTIC Capacitor 47UF 16V; 16V 20%, SMD; Case / Package:Radial Can -
Cornell DubilierAFC476M16D16T-F
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (6.3 X 5.4mm) SMD 5.7 Ohm 140mA 1000h 105C Automotive T/R
PanasonicEEE-1CA470WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 16V 47muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 16V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UWG1C470MCL1GB provided by its distributors.
Cap Aluminum 47uF 16V 20% (6.3 X 5.4mm) SMD 115mA 1000h 105C T/R
CHIP TYPE LOW IMPEDANCE ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Surface Mount, 2626
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16volts 47uF 105c 6.3X5.4