Nichicon UVY1J330MED1TD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UVY1J330MED1TD.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
Inventory History
3 month trend:
-22.53%
CAD Models
Download Nichicon UVY1J330MED1TD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
12,123
Authorized Distributors
2
Capacitance
33 µF
33 µF
33 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
63 V
63 V
63 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.02 Ω
4.02 Ω
Life (Hours)
1000 hours
2000 hours
Ripple Current
100 mA
110 mA
110 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
10.9982 mm
10.9982 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2008-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKMG630ETD330MF11D
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF
United Chemi-ConEKMG630ELL330MF11D
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 33UF, 63V, 20%, RADIAL
Wurth Elektronik860130473002
WCAP-ATET Aluminum Electrolytic Capacitors
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVZ 63V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicECA1JHG330
Cap Aluminum 33uF 63V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 100mA 1000h 105°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Nichicon UVY1J330MED1TD provided by its distributors.
33¦ÌF 63V ¡À20% 2.5mm 1000h@ 105¡ãC 100mA@ 120Hz,200mA@ 10kHz 6.3mm*12.5mm
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH