Nichicon UVY1E221MED1TA
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVY 25V 220muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UVY1E221MED1TA.
CAD Models
Download Nichicon UVY1E221MED1TA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
220 µF
220 µF
220 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
1000 hours
1000 hours
Ripple Current
200 mA
240 mA
240 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
12.4968 mm
12.4968 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2008-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-03-31
LTD Date2023-11-30
Related Parts
United Chemi-ConEKMQ250ELL221MF11D
Cap Aluminum Lytic 220uF 25V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 200mA 1000h 105°C Bulk
United Chemi-ConEKMQ250ETD221MF11D
KMQ Series 25 V 220 uF 105 °C Ø 6.3 x 11 mm Snap-In Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF
PanasonicECA-1EHG221
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
PanasonicECA-1EHG221B
Cap Aluminum 220uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 230mA 1000h 105C Ammo Pack
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR PX 25V 220muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UVY1E221MED1TA provided by its distributors.
220uF 25V 卤20% 200mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Through Hole Mount
Capacitor Alum Elect, 220Uf, 25V, 20%, Radial, Full Reel; Capacitance:220Μf; Voltage(Dc):25V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:2.5Mm Rohs Compliant: Yes |Nichicon UVY1E221MED1TA