Nichicon UPW1V272MHD6
Cap Aluminum Lytic 2700uF 35V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 3635mA 8000h 105C Automotive Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPW1V272MHD6.
Future Electronics
Datasheet8 pages3 years ago
Datasheet5 pages16 years ago
Datasheet5 pages17 years ago
Datasheet5 pages18 years ago
Newark
TME
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Nichicon UPW1V272MHD6 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
15,803
Authorized Distributors
6
Capacitance
2.7 mF
2.7 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
32 mΩ
16 mΩ
Life (Hours)
8000 hours
5000 hours
Ripple Current
3.08975 A
3.635 A
Height - Seated (Max)
31.496 mm
31.496 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConELXZ350ELL272ML35S
Cap Aluminum Lytic 2700uF 35V 20%( 16 X 35mm) Radial 7.5mm 3150mA 8000h 105C Automotive Bulk
KYOCERA AVXUHE1V272MHD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 35V 2700muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
United Chemi-ConELXZ350ELL272MM30S
Cap Aluminum Lytic 2700uF 35V 20% (18 X 30mm) Radial 7.5mm 3330mA 8000h 105°C Bulk
PanasonicEEU-FC1V272
Cap Aluminum 2700uF 35V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 3635mA 5000h 105°C Bulk
KYOCERA AVXUPW1E272MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 25V 2700muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
United Chemi-ConEKYB250ELL272MK30S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2700uF, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPW1V272MHD6 provided by its distributors.
PW Series 2700 uF 35V 105°C Ø18x31.5mm LS=7.5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2700uF, Through Hole Mount
Aluminum Electrolytic Capacitor 2700Uf, 35V, 20%, Radial; Rango De Producto:Serie Pw; Capacidad:2700Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:35V; Diámetro:18Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Altura:31.5Mm |Nichicon UPW1V272MHD6