Nichicon UKT1E220MDD1TD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 22uF
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UKT1E220MDD1TD.
IHS
Datasheet1 page6 years ago
CAD Models
Download Nichicon UKT1E220MDD1TD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
244
Authorized Distributors
0
Capacitance
22 µF
22 µF
22 µF
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Ripple Current
58 mA
58 mA
58 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
10.9982 mm
10.9982 mm
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 25V 22muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
United Chemi-ConEKMG250ELL220ME11D
22uF 25V ±20% 54mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUFG1E220MDM
Cap Aluminum Lytic 22uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 50mA 1000h 85C Bulk
NichiconUVZ1E220MDH
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 22uF, Through Hole Mount
PanasonicECEA1EKA220
Panasonic ECEA1EKA220 - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
PanasonicEEA-GA1E220H
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR GA 25V 22muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UKT1E220MDD1TD provided by its distributors.
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UKT 25V 22muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL TH