Nichicon UCY2G121MHD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 400V 120muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UCY2G121MHD6.
IHS
Datasheet6 pages3 years ago
TME
Inventory History
3 month trend:
-2.44%
CAD Models
Download Nichicon UCY2G121MHD6 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
17,433
Authorized Distributors
6
Capacitance
120 µF
120 µF
120 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
12000 hours
12000 hours
Ripple Current
950 mA
860 mA
860 mA
Height - Seated (Max)
41.5036 mm
41.5036 mm
41.5036 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2012-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXUCY2E121MHD3
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 250V 120muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
United Chemi-ConEKXJ421ELL121MM40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF
NichiconUCY2W121MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 450V 120muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
United Chemi-ConEKXJ451ELL121MM40S
120uF 450V ±20% Plugin,D18xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUCYW6121MHD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConEKXJ401EBC121ML40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF
Descriptions
Descriptions of Nichicon UCY2G121MHD6 provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 120uF 400V 20% (16 X 40mm) Radial 7.5mm 950mA 12000h 105C Automotive Bulk
120uF 400V 卤20% 950mA@120Hz Plugin,D16xL41.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF, Through Hole Mount