Nichicon UCYW6121MHD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UCYW6121MHD.
IHS
Datasheet6 pages3 years ago
Nichicon SCT
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Nichicon UCYW6121MHD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
340
Authorized Distributors
4
Capacitance
120 µF
120 µF
120 µF
Voltage Rating (DC)
420 V
420 V
420 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
12000 hours
12000 hours
Ripple Current
930 mA
930 mA
930 mA
Height - Seated (Max)
41.5036 mm
41.5036 mm
41.5036 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKXJ421ELL121MM40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF
United Chemi-ConEKXJ451ELL121MM40S
120uF 450V ±20% Plugin,D18xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUCY2W121MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 450V 120muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
BXW Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.709Dia 18.00mm ±20% 120muF 450V
KYOCERA AVXUCY2E121MHD3
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 250V 120muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
United Chemi-ConEKXJ401EBC121ML40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF
Descriptions
Descriptions of Nichicon UCYW6121MHD provided by its distributors.
UCY ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.709Dia 18.00mm ±20% 120muF 420V
Miniature Sized, High Ripple Current, High Reliability Lead Type, 120 μ F, 420 V, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL