KYOCERA AVX LGU1H332MELA
Cap Aluminum Lytic 3300uF 50V 20% (25 X 30mm) Snap-In 10mm 2000mA 3000h 105C Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX LGU1H332MELA.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
ODG (Origin Data Global)
Factory Futures
3 month trend:
-46.69%
CAD Models
Download KYOCERA AVX LGU1H332MELA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
12,455
Authorized Distributors
6
Capacitance
3.3 mF
3.3 mF
3.3 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
141 mΩ
141 mΩ
Ripple Current
2 A
2 A
2 A
Height - Seated (Max)
32.004 mm
29.9974 mm
29.9974 mm
Related Parts
PanasonicECOS1HA332CA
Cap Aluminum 3300uF 50V 20% (25 X 30mm) Snap-In 10mm 0.07 Ohm 2000mA 3000h 105°C Bulk
Cornell DubilierSLP332M050C3P3
CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, CAP 3300UF, TOL20%, SNAP IN, 50V, 25X30
NichiconLLS1H332MELZ
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 50V 3300muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
Cornell DubilierSLP332M050A5P3
Cap Aluminum Lytic 3300uF 50V 20% (22 X 35mm) Snap-In 10mm 0.141 Ohm 2000mA 3000h 105C
Cornell DubilierSLP332M063E3P3
CAPACITOR;ALUMINUM ELECTROLYTIC;CAP 3300UF;TOL20%;SNAP IN;VOL-RTG 63V;30X30
NichiconLGU1J332MELA
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 63V 3300muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX LGU1H332MELA provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
卤20% 2A@120Hz 10mm 50V 3300uF Plugin,D25xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
3.3mF 50V ¡À20% 10mm 3000h@ 105¡ãC 2A@ 120Hz,2.3A@ 50kHz ,D25xL30mm , 30mm*32mm
105degC Standard Snap-in Terminal Type, 3300 μ F, 50 V, -40 to 105°C, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP TH
CAP, ALU ELEC, 3300UF, 50V, SNAP-IN; Capacitance:3300µF; Voltage(DC):50V; Voltage(AC):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:3000 hours @ 105°C; Polarity:Polar; Product Range:LGU Series RoHS Compliant: Yes