NIC Components NAZT102M10V10X10.5LBF
NAZT Series 1000 uF 10 V ±20 % Surface Mount Aluminum Electrolytic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NAZT102M10V10X10.5LBF.
IHS
Datasheet8 pages5 years ago
Future Electronics
Arrow Electronics
Stock
9,972
Capacitance
1 mF
1 mF
1 mF
Case/Package
SMD/SMT
SMD/SMT
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
510 mA
510 mA
510 mA
Height - Seated (Max)
10.4902 mm
10.4902 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-11-21
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR aluminum electrolytic capacitor 20% 1mF 10V
PanasonicEEEFK1A102GP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 10V 1000muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEE-FT1A102GP
Panasonic EEEFT1A102GP - Aluminum Electrolytic Capacitors (Surface Mount Type)
NACK Series 1000 uF 10 V 20 % SMT V- Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
PanasonicEEEFT1A102AP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FT 10V 1000muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConEMZJ6R3ADA102MHA0G
Cap Aluminum Lytic 1000uF 6.3V 20% (8 X 10mm) SMD 0.08 Ohm 850mA 2000h 105C Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of NIC Components NAZT102M10V10X10.5LBF provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 1000uF 10V 20% (10 X 10.5mm) SMD 850mA 5000h 105C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Surface Mount, 4141