Murata PTFL04BB471Q2N34B0
16 V 100 Ohm Radial Through Hole PTC Thermistor
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata PTFL04BB471Q2N34B0.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
element14 APAC
Ciiva
Future Electronics
Arrow Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2001-06-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-03-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
PTC Thermistor, 470ohm, Through Hole Mount
NTC-Resistor wired up [BC Components] NTCLE100E3101JB0 NTC-Resistor wired up
Thermistor PTC 100 Ohm 1% 2-Pin Radial Bulk
Epcos 100Ohms 450mW NTC Thermistor; 20s; 5.5 (Dia.) x 5mm
Descriptions
Descriptions of Murata PTFL04BB471Q2N34B0 provided by its distributors.
47ohm PTC Thermistor, THERMISTOR LEAD TYPE
PTC Thermistors PTFL04BB471Q2N34B0
POSISTOR, PTC, FOR OVERHEAT SENSING; Series:PTF; Thermistor Type:PTC; Resistance:100ohm; Temperature, Lower Limit, Beta Value:25°C; Temperature, Upper Limit, Beta Value:120°C; Temp, Op. Max:+130°C; Voltage, Operating:16V; Case Style:Radial; External Depth:4mm; External Length / Height:8mm; Lead Diameter:0.5mm; Lead Length:25mm; Lead Spacing:3.5mm; Width, External:5mm