Murata GRM319F51H104ZA01D
Cap Ceramic 0.1uF 50V Y5V -20% to 80% SMD 1206 85°C Paper T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRM319F51H104ZA01D.
IHS
Datasheet1 page8 years ago
Future Electronics
DigiKey
Sierra IC
CAD Models
Download Murata GRM319F51H104ZA01D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Dielectric
Y5V
Y5V
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
80 %
80 %
80 %
Height
850 µm
940 µm
940 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, 0805 [2012 Metric], -20%, +80%, Y5V, GRM Series
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, 1206 [3216 Metric], -20%, +80%, Z5U, CC Series
KYOCERA AVX06035G104ZAT2A
0603 100 nF 50 V -20 / +80 % Tolerance Y5V SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Yageo GroupC0805C104Z5VACTU
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, 0805 [2012 Metric], -20%, +80%, Y5V, C Series
KYOCERA AVX08055G104ZAT2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, 0805 [2012 Metric], -20%, +80%, Y5V, 2.01 mm
Multilayer Ceramic Capacitor, CC Series, 0.1 - F, +80%, -20%, Y5V, 50 V, 0805 [2012 Metric]
Descriptions
Descriptions of Murata GRM319F51H104ZA01D provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 0.1uF, Surface Mount, 1206, CHIP, ROHS COMPLIANT
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 1206