Yageo Group CC1206ZRY5V9BB104
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, 1206 [3216 Metric], -20%, +80%, Z5U, CC Series
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group CC1206ZRY5V9BB104.
IHS
Datasheet14 pages2 years ago
Future Electronics
Newark
_legacy Avnet
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-47.35%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Introduction Date2002-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Multilayer Ceramic Capacitor, CC Series, 0.1 - F, +80%, -20%, Y5V, 50 V, 0805 [2012 Metric]
KYOCERA AVX06035G104ZAT2A
0603 100 nF 50 V -20 / +80 % Tolerance Y5V SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Samsung Electro-MechanicsCL21F104ZBANNNC
50V 100nF Y5V -20%~+80% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 0.1uF 50V Y5V -20% to 80% SMD 1206 85°C Paper T/R
KYOCERA AVX12065G104ZAT2A
1206 100 nF 50 V -20 / +80 % Tolerance Y5V SMT Multilayer Ceramic Capacitor
50V 100nF Y5V ±20% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group CC1206ZRY5V9BB104 provided by its distributors.
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 1206 / 0.1 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
Cap Ceramic 0.1uF 50V Y5V -20% to 80% Pad SMD 1206 85C Automotive T/R
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100nF Y5V -20/+80% 50V
Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 0.1uF, Surface Mount, 1206
Chip Capacitance (Mlcc) 1206 100nF -20/+80% 50V Y5V (F)