Murata GRJ43DR73A473KWJ1L
Cap Ceramic 0.047uF 1000V X7R 10% Pad SMD 1812 Soft Termination 125C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRJ43DR73A473KWJ1L.
element14 APAC
Datasheet221 pages15 years ago
Geoflip
3 month trend:
-10.96%
CAD Models
Download Murata GRJ43DR73A473KWJ1L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
33,255
Authorized Distributors
6
Capacitance
47 nF
47 nF
47 nF
Voltage Rating (DC)
1 kV
1 kV
1 kV
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
2 mm
2 mm
2 mm
Introduction Date2009-10-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
1kV 47nF X7R ±10% 1812 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 0.047uF 630V X7R 10% Pad SMD 1812 Soft Termination 125C Automotive T/R