Lattice Semiconductor LFE2-12SE-5TN144I
Field Programmable Gate Array, 1500 CLBS, 311MHz, 12000-Cell, PQFP144
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Lattice Semiconductor LFE2-12SE-5TN144I.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
49,224
Authorized Distributors
1
Case/Package
LFQFP
LFQFP
Number of Pins
144
Number of Logic Blocks (LABs)
1500
Number of Logic Elements/Cells
Number of I/Os
93
Number of Gates
RAM Size
27.6 kB
27.6 kB
Min Supply Voltage
1.14 V
1.14 V
Max Supply Voltage
1.26 V
1.26 V
Peripherals
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Philippines, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date2006-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
FPGA Spartan®-3 Family 200K Gates 4320 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 144-Pin TQFP
FPGA Spartan-3E Family 250K Gates 5508 Cells 572MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 144-Pin TQFP