Lattice Semiconductor LFE2-12E-5TN144I
FPGA LatticeECP2 Family 12000 Cells 90nm Technology 1.2V 144-Pin TQFP
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Lattice Semiconductor LFE2-12E-5TN144I.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
57,163
Authorized Distributors
1
Case/Package
LFQFP
LFQFP
Number of Pins
144
Number of Logic Blocks (LABs)
1500
Number of Logic Elements/Cells
Number of I/Os
93
Number of Gates
RAM Size
27.6 kB
27.6 kB
Min Supply Voltage
1.14 V
1.14 V
Max Supply Voltage
1.26 V
1.26 V
Peripherals
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Philippines, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date2006-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Lattice SemiconductorLFE2-12SE-6TN144I
Lattice SemiconductorLFE2-12SE-5TN144C
ECP2 LFE2-12 144-LQFP Matte Tin (Sn) field programmable gate array 1.6mm 1.2V 320MHz 0.358ns
Lattice SemiconductorLFE2-12SE-7TN144C
FPGA - Field Programmable Gate Array 12K LUTs S-Series 1.1.2V -7 Spd
FPGA Spartan-6 LX Family 9152 Cells 45nm (CMOS) Technology 1.2V 144-Pin TQFP
Descriptions
Descriptions of Lattice Semiconductor LFE2-12E-5TN144I provided by its distributors.
Latticeecp2 ; 12K Luts; 1.2V Rohs Compliant: Yes |Lattice Semiconductor LFE2-12E-5TN144I
12000 1500 TQFP-144(20x20) Programmable Logic Device (CPLDs/FPGAs) ROHS
Field Programmable Gate Array, 1500 CLBS, 311MHz, 12000-Cell, PQFP144
Field Programmable Gate Arrays - FPGAs 12K LUTs 93 I/O DSP 1.2V -5 Spd I
12K LUTs 93 I/O DSP 1.2V -5 Speed IND