Laird MGV0625100M-10
Surface Mount Power Inductor, Mgv Series, 10 H, 20%, Shielded, 0.129 Ohm, 2.5 A
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird MGV0625100M-10.
IHS
Datasheet9 pages6 years ago
element14 APAC
Sager Electronics
CAD Models
Download Laird MGV0625100M-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2013-06-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
Inductor Power Molded/Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Powdered Iron 2.75A 0.128Ohm DCR 2020 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 2.75A 0.128Ohm DCR 2020 Automotive T/R
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 3.1A 0.05Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Metal 3.2A 74mOhm DCR T/R
TAIYO YUDENNR8040T100M
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 3.1A 0.0442Ohm DCR 3131 T/R
TAIYO YUDENNRS8030T100MJGJ
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 3A 0.0429Ohm DCR 3131 T/R
Descriptions
Descriptions of Laird MGV0625100M-10 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 10uH, 20%, 1 Element, SMD, 2826
High Current Molded SMT Power Inductor
FIXED IND 10UH 2.5A 129 MOHM SMD
THERMAL & POWER, INDUCTIVE COMPONENTSPWRIND, SMT, SHLD, LRATED
INDUCTOR, SHLD, 10UH, 2.5A, 20%
Power Inductors - SMD 10uH +/-20%
PWRIND,SMT,SHLD,LRATED 7.3X6.7X2.5MM
INDUCTOR, 10UH, 2.5A, 20%, SHLD; Inductance: 10µH; RMS Current (Irms): 2.5A; Inductor Construction: Shielded; Saturation Current (Isat): 6A; Product Range: MGV Series; Power Inductor Case: 7.3mm x 6.7mm x 2.5mm; DC Resistance