Laird MGV0502R68M-10
Surface Mount Power Inductor, MGV Series, 680 nH, 20%, Shielded, 0.0124 ohm, 10 A
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird MGV0502R68M-10.
IHS
Datasheet8 pages6 years ago
Newark
Sager Electronics
CAD Models
Download Laird MGV0502R68M-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
Download
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2012-07-27
Related Parts
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.68uH 20% 100KHz Powdered Iron 8.5A 0.012Ohm DCR 2020 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.68uH 20% 100KHz 10Q-Factor Carbonyl Powder 7A 0.019Ohm DCR 1616 Automotive T/R
Ind Power Shielded Wirewound 0.68uH ±20% 100kHz 5 Q-Factor Carbonyl Powder 7A T/R
General Purpose Inductor, 0.68uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2221
TAIYO YUDENMDWK4040TR68MM
Inductor Power Shielded Wirewound 0.68uH 20% 1MHz Metal 7.3A 0.016Ohm DCR 1515 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.68uH 20% 100KHz Metal 6.5A 0.022Ohm DCR 1515 T/R
Descriptions
Descriptions of Laird MGV0502R68M-10 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.68uH, 20%, 1 Element, SMD, 2220
Ind Power Shielded 680nH 20% 100KHz 10A T/R
High Current Molded SMT Power Inductor
FIXED IND 680NH 10A 12.4MOHM SMD
THERMAL & POWER, INDUCTIVE COMPONENTSPWRIND, SMT, SHLD, IRATED
INDUCTOR, SHLD, 0.68UH, 10A, 20%
Power Inductors - SMD 0.68uH +/-20%
PWRIND,SMT,SHLD,IRATED 5.2X5.1X2MM
INDUCTOR, 0.68UH, 10A, 20%, SHLD; Inductance: 680nH; RMS Current (Irms): 10A; Inductor Construction: Shielded; Saturation Current (Isat): 15A; Product Range: MGV Series; Power Inductor Case: 5.5mm x 5.1mm x 2mm; DC Resistance