KYOCERA AVX W3F11A1018AT1F
0612/0805/1206 Feedthru Ceramic Capacitors 100volts 100pF NP0 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX W3F11A1018AT1F.
IHS
Datasheet13 pages4 years ago
element14 APAC
Farnell
element14
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+31.48%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
55,771
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 pF
100 pF
Tolerance
50 %
50 %
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Max Operating Temperature
125 °C
125 °C
Min Operating Temperature
-55 °C
-55 °C
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
DC Resistance (DCR)
600 mΩ
600 mΩ
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2002-04-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVX12061A101JAT2A
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 1206 / 100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Yageo GroupC1206C101JDGACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 1000V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0001uF, Surface Mount, 1206
Yageo GroupC1206C101J1GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 100pF C0G 1206 5%
Yageo GroupC1206C101JBGACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 630V 100pF C0G 1206 5%
KYOCERA AVX12065A101KAT2A
1206 100 pF 50 V ±10 % Tolerance C0G/NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
630V 100pF C0G ±5% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX W3F11A1018AT1F provided by its distributors.
W3F Series 1206 100pF 100V -20 / +50 % Tolerance NP0 SMT Feedthru Capacitor
CERAMIC CAPACITOR 100PF 100V, C0G, +50, -20%, 1206
100pF 100V -20%~50% C0G(NP0) 100V 1206 3.2mm*1.6mm*1.27mm
Feed Through Capacitor, 1 Function(s), 100V, 0.3A, 3 Pin(s)
CAP, FEEDTHROUGH, 100PF, 100V, 0.3A, 1206; Capacitance:100pF; Voltage Rating:100V; Current Rating:300mA; Capacitor Case Style:1206 [3216 Metric]; Capacitor Mounting:Surface Mount; Capacitance Tolerance:+50%, -20%; Features:Feedthru RoHS Compliant: Yes