KYOCERA AVX W2F11A2218AT1F
W2F Series 0805 220 pF 100 V -20 / +50 % Tolerance NP0 SMT Feedthru Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX W2F11A2218AT1F.
IHS
Datasheet13 pages4 years ago
Newark
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-28.15%
CAD Models
Download KYOCERA AVX W2F11A2218AT1F symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
220 pF
220 pF
Tolerance
50 %
50 %
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Max Operating Temperature
125 °C
125 °C
Min Operating Temperature
-55 °C
-55 °C
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
DC Resistance (DCR)
600 mΩ
600 mΩ