KYOCERA AVX TPSE227M016S0100
Cap Tant Solid 220uF 16V E CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4.1mm) SMD 7343-43 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TPSE227M016S0100.
Newark
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,325
Authorized Distributors
6
Capacitance
220 µF
220 µF
220 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
2917
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 mΩ
500 mΩ
500 mΩ
Leakage Current
35.2 µA
35.2 µA
Dissipation Factor
6 %
10 %
10 %
Supply Chain
Country of OriginCzechia, El Salvador
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2001-03-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cap Tant Solid 220uF 10V E CASE 20%( 7.3 X 4.3 X 4mm) Inward L SMD 7343-43 0.1 Ohm 125C T/R
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 2917
KYOCERA AVXTPSD227M006Y0100
Cap Tant Solid 220uF 6.3V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) Inward L SMD 7343-31 0.1 Ohm 125°C T/R
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 2917
Cap Tant Solid 220uF 6.3V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 0.1 Ohm 125°C T/R
Yageo GroupT491C227M006AT
Cap Tant Solid 220uF 6.3V C CASE 20%( 6 X 3.2 X 2.5mm) Inward L SMD 6032-28 1 Ohm 125C T/R
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX TPSE227M016S0100 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 2917
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16V 220uF LO-ESR "E"
Tantalum Capacitor; Capacitor Type:Low ESR; Capacitance:220µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:16VDC; Capacitor Dielectric Type:Tantalum; Package/Case:7343-43; Termination Type:SMD; ESR:100mohm ;RoHS Compliant: Yes