KYOCERA AVX TCJE106M050R0100
Cap Tant Solid 10uF 50V E CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4.1mm) SMD 7343-43 0.1 Ohm 105°C T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TCJE106M050R0100.
IHS
Datasheet13 pages3 years ago
AVX
Inventory History
3 month trend:
-30.77%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,016
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
10 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 mΩ
100 mΩ
100 mΩ
Leakage Current
50 µA
50 µA
Dissipation Factor
6 %
6 %
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
10UF SOLID ELECTROLYTIC TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR,50VDC +/-20%,T591 SERIES
10UF SOLID ELECTROLYTIC TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR,35VDC +/-20%,T591 SERIES
Panasonic35TQC10M
Cap Tant Solid 10uF 35V D2 CASE 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 7343,D2 0.12 Ohm 105°C Embossed T/R
Panasonic35TQC10MYF
Panasonic 35TQC10MYF - Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors (POSCAP)
PanasonicEEF-CS1D100R
SP-Cap CS Series 20 V 10 uF 105°C SMT Low ESR CHIP Aluminum Polymer Cap
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX TCJE106M050R0100 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Surface Mount, 2917
CONDUCTIVE POLYMER SOLID ELECTROLYTIC CHIP CAPACITOR
10¦ÌF 2000h@ 105¡ãC ¡À20% 50V 100m¦¸@ 100kHz 2917 7.3mm*4.3mm*4.3mm
2917 (7343Metric) TCJ 50V 10muF ±20% 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
TC 10uF 50V 20% Case E 100mOhm
Capacitance:10Μf; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:50V; Product Range:tcj Series; Manufacturer Size Code:e; Esr:0.1Ohm; Length:7.3Mm; Width:4.3Mm; Height:4.1Mm; Operating Temperature Min:-55°C Rohs Compliant: Yes