KYOCERA AVX SR301E474MARTR1
Cap Ceramic 0.47uF 100V Z5U 20% Radial 5.08mm 85C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX SR301E474MARTR1.
Future Electronics
Datasheet8 pages4 years ago
Datasheet8 pages17 years ago
Datasheet4 pages10 years ago
Datasheet14 pages14 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
5
Capacitance
470 nF
470 nF
470 nF
Dielectric
Z5U
Z5U
Mount
Through Hole
PCB, Surface Mount, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
7.62 mm
7.62 mm
7.62 mm