KYOCERA AVX 1812CC104KAZ2A
1812 630V X7R .1uF 10% flexiterm multilayer ceramic capacitor
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 1812CC104KAZ2A.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-7.11%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 1812CC104KAZ2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2015-08-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC1812C104KBRACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 630V 0.1uF X7R 1812 10%
630V 100nF X7R ±10% 1812 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 630V 0.1uF X7R 1812 10% AEC-Q200
Cap Ceramic 0.1uF 630V X7R 10% Pad SMD 1812 Soft Termination 125C Automotive T/R
Cap Ceramic 0.1uF 630V X7R 10% Pad SMD 1812 125C T/R
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 1812CC104KAZ2A provided by its distributors.
Cap, 0.1Uf, 630V, Mlcc, 1812 Rohs Compliant: Yes |Kyocera Avx 1812CC104KAZ2A..
CAP, MLCC, X7R, 0.1UF, 600V, 1812