KYOCERA AVX 0805VC471KAT2A
250V 470pF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 0805VC471KAT2A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
HQonline
Inventory History
3 month trend:
-0.04%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 0805VC471KAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
16,586
Authorized Distributors
4
Capacitance
470 pF
470 pF
470 pF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
250 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
940 µm
850 µm
850 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVX08052C471KAT2A
CAP CER 470PF 200V X7R 0805 / 470 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 200V 470pF X7R 0805 10% AEC-Q200
0805 470 pF 250 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
200V 470pF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Yageo GroupC0805C471KARACTU
SMD Comm X7R 0805 (2012Metric) ceramic capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm X7R ±10% 470pF
Yageo GroupC0805C471K5RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 470pF X7R 0805 10%
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 0805VC471KAT2A provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00047uF, Surface Mount, 0805
Std Mb Cmap - Fn/Tape/Reel, 7 Inch Paper Tape Rohs Compliant: Yes |Kyocera Avx 0805VC471KAT2A
470pF ¡À10% X7R 250V 0805 2mm*1.25mm