Yageo Group C0805C471K2RACAUTO
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 200V 470pF X7R 0805 10% AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0805C471K2RACAUTO.
IHS
Datasheet26 pages2 years ago
Upverter
Newark
Farnell
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-12.65%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
12,075
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 pF
470 pF
470 pF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
200 V
200 V
200 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
780 µm
780 µm
Introduction Date2012-06-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
0805 470 pF 250 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor