Yageo Group T350A335K016AS
Cap Tant Solid 3.3uF 16V 10% (4.5 X 7.1mm) Radial 2.54mm 125C Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T350A335K016AS.
Master Electronics
Arrow Electronics
Stock
21,000
Authorized Distributors
2
Capacitance
3.3 µF
3.3 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Dipped
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
6 Ω
6 Ω
Dissipation Factor
5 %
5 %
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.40
Introduction Date1999-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Yageo GroupT356A335K016AS
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, 3.3uF, Through Hole Mount