Yageo Group PHE844RD6100MR30L2
Film Capacitor, Polypropylene, 1000V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.1uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PHE844RD6100MR30L2.
Newark
Datasheet13 pages5 years ago
Datasheet1 page9 years ago
Datasheet2 pages24 years ago
Farnell
element14 APAC
TME
Inventory History
3 month trend:
-70.53%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
17,071
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Dielectric
PP
PP
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
1 kV
1 kV
1 kV
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Termination
PC Pins
Height - Seated (Max)
16.002 mm
16.002 mm
16.002 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.70
Introduction Date2001-06-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Yageo GroupR413N310040M1M
Film Capacitor, Polypropylene, 800V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.1uF, Through Hole Mount
Yageo GroupR474N3100JBA1M
Yageo GroupR49AI310040M1M
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PHE844RD6100MR30L2 provided by its distributors.
Radial FILM CAPACITOR PHE844 480V 0.1muF ±20% 1.024Lx0.315W 26.00mmx8.00mm
Cap Film Suppression X1 0.1uF 1000VDC/440VAC PP 20%( 26 X 8 X 16mm) Radial Plastic Rectangular Can 22.5mm 105C Bulk
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL
X1 Capacitor, 100nF, 440VAC, 1kVDC, 20%
100nF ¡À20% 22.5mm 1KV 480V 26mm*8mm*16mm