Yageo Group PHE844RD6100MR06L2
Film Capacitor, Polypropylene, 1000V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.1uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PHE844RD6100MR06L2.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Farnell
TME
Newark
Inventory History
3 month trend:
-16.02%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
17,071
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Dielectric
PP
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
1 kV
1 kV
1 kV
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Termination
PC Pins
PC Pins
Height - Seated (Max)
16.002 mm
16.002 mm
16.002 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.70
Introduction Date2001-06-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Film Capacitor, Polypropylene, 1250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.1uF, Through Hole Mount
Film Capacitor, Polypropylene, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.1Uf, Through Hole Mount, 5124
Yageo GroupR413N310000M1M
Epcos B32912 100nF Polypropylene Film Capacitor 330 V ac +/-20%; Through Hole
FILM CAP MKP X1 0.1µF 20% 330Vac LS 15mm
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PHE844RD6100MR06L2 provided by its distributors.
Cap Film Suppression X1 0.1uF 1000VDC/440VAC PP 20%( 26 X 8 X 16mm) Radial 22.5mm 105C Bulk
PHE844 100NF POLYPROPYLENE FILM CAPACITOR 440 V AC, 480 V AC +/-20%
Radial FILM CAPACITOR PHE844 480V 0.1muF ±20% 1.024Lx0.315W 26.00mmx8.00mm
SUPPRESSION CAP, 0.1UF, CLASS X1, 440V; Dielectric Type:Metallized PP; Capacitor Case / Package:Radial Box - 2 Pin; Capacitance:0.1µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Suppression Class:X1; Capacitor Mounting:Through Hole RoHS Compliant: Yes